Na današnji dan želimo skrenuti pozornost na sigurnost djece koja je bitan čimbenik suvremenog života, a opekline u djece još uvijek značajan javno-zdravstveni problem. One nastaju na različite načine: od naizgled bezazlenih situacija u roditeljskom domu do stradanja strujom visokog napona.
Opekline su među najčešćim uzrocima ozljeda kod djece. U Hrvatskoj se godišnje više od 3000 djece i mladih liječi od opeklinskih ozljeda i njihovih posljedica. Dječaci su dvostruko više zastupljeni od djevojčica. Oko 300 djece se hospitalizira, najveći dio djece s težim opeklinama u referentom centru za traumatizam Ministarstva zdravstva RH pri Klinici za dječje bolesti Zagreb. U prosjeku 4 djeteta godišnje smrtno stradaju od posljedica zadobivenih opeklina, a 11 ih ima tešku tjelesnu ozljedu.
Mala su djeca posebno podložna opeklinskim ozljedama. Liječenje djece s teškim opeklinama povezano je često s većim brojem operacijskih zahvata i dugotrajnim boravkom u bolnici, a što uvijek kao posljedicu ostavlja i funkcionalne i estetske posljedice te narušeno mentalno zdravlje djeteta i čitave obitelji.
Ipak, predan rad svih članova multidisciplinarnog tima Referentnog centra u „Klaićevoj“ uz primjenu novih kirurških tehnika koje dopunjuju doktrinarni način liječenja, dostupnost novih materijala i opreme za liječenje te vrhunska intenzivna skrb za djecu s najtežim opeklinama kroz dugi niz godina rezultirali su pozicioniranjem ovog segmenta pedijatrijske medicine u sam europski vrh.
Tradicionalno sudjelovanje u obilježavanju Međunarodnog dana svjesnosti o opeklinama u djece uklapa se u preventivni program Klinike za dječju kirurgiju i njenog referentnog centra za traumatumizam MZ kao dio međunarodnog euroskog projekta započetog od strane njemačke udruge ”Paulinchen”. Ona unazad 10 godina od osnutka ukazuje na opasnosti od opeklina te s roditeljima komunicira mogućnosti liječenja i rehabilitacije.
Ovogodišnji se dan obilježava u okolnostima pandemije, koja je donijela nove izazove, ali i pokazala da zajedno možemo pronalaziti nova rješenja. Akcija će se održavati tijekom prijepodneva u vanjskom prostoru trijaže Klinike za dječje bolesti Zagreb u Klaićevoj ulici gdje će se svakom roditelju i djetetu koje dođe na pregled uručiti simbolični edukacijski materijal.
Svake godine zajednički se odabire novi moto akcije koji ukazuje na širok spektar opasnosti koje mogu prouzročiti opeklinske ozljede, a prvenstveno uključuju djecu i mlade do 18 godina života.
Ovogodišnji moto akcije je “OPREZ, VRUĆE!“.
Vreli napitci mogu prouzročiti opekline trećeg stupnja s trajnim ožiljcima posebno kod djece do pete godine života i to najčešće u kuhinjskom prostoru. Dugotrajno oštećenje osjetljive dječje kože nastaje već kod temperature tekućine od 52°C.
Kroz ovakve preventivne kampanje želi se skrenuti pozornost javnosti na visoku stopu opeklinskih ozljeda u djece, ali i činjenicu kako ih se veliki dio može uspješno spriječiti.
Zajednička je vizija svih dionika akcije uključivanje što većeg broja zemalja svijeta u obilježavanje Međunarodnog dana svjesnosti o opeklinama u djece te službeno proglašenje 07.12. Svjetskim danom svjesnosti o opeklinama u djece od strane Svjetske zdravstvene organizacije.
#HejaHejaCibosi